17 kwietnia 2015

Wyścig na biegun południowy - Frammuseum


Półwysep Bygdøy bogaty w muzea oferuje nadmorską przygodę z Fram, Kon-Tiki oraz Maritime. Nie trzeba być miłośnikiem morskich wypraw żeby z ciekawością spędzić godzinę w pierwszym z nich, czytając o wyścigu Amundsena i Scotta na biegun północny, wielkim zwycięstwie Norwegów i różnicach w podejściu do wyprawy obu załóg. Wszystko to tuż przy oryginalnym statku o imieniu Fram, który przetransportował norweską załogę na brzegi Antarktyki.

Bilet studencki kosztuje 40NOK. Oczywiście można również wejść do wnętrza statku.


Grupa Norwegów pod dowództwem Roalda Amundsena, która 14 grudnia 1911 roku zdobyła biegun południowy, 33 dni przed brytyjską ekspedycją Roberta Falcon Scotta. Nawiasem mówiąc, po porażce w 1910 kiedy to Amerykanin Robert Peary jako pierwszy zdobył biegun północny. 



Zdjęcia nie oddają ogromu tego statku. Z drugiej strony wnętrze wydaje się nieduże biorąc pod uwagę fakt że Norwegowie planowali spędzić około czterech lat żyjąc z zapasów które na nim zabrali. Co ciekawe, część grupy przez rok mieszkała w wybudowanej w śniegu wiosce czekając na powrót reszty z wyprawy naukowej.


Muzeum oferuje spacer wewnątrz statku, na zbiory składają się, między innymi, kajuty załogi, książki z biblioteczki statku, przykłady porcji żywieniowych, oryginalne zdjęcia, elementy wyposażenia, sanie, ubrania i narzędzia pokładowe. Na piętrze jest nawet sztuczna jaskinia z lodową mumią - osobiście nie polecam tej krótkiej rozrywki, ale wierzę że dla wielu osób może być interesująca.


Photo: American Museum of Natural History/C

Frammuseum zaskoczyło mnie tym, jak ciekawy może być jeden statek. Sama historia jego załogi wciąga i zachwyca, wywołuje u każdego inne uczucia. Jest to zdecydowanie coś co warto zobaczyć, dać się zainteresować czy pokazać dzieciom. Można też, w ramach pamiątki, kupić sobie kubek na wzór tego który używali na pokładzie - alternatywa dla norweskich trolli.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz